Canlı Doğuran Tankı Kuracaklar İçin Tavsiye

[IMG][/IMG]CANLI DOĞURAN AKVARYUMU NASIL OLMALIDIR ?
Burada dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;

1)Akvaryum Hacmi ( Büyüklüğü )

Canlı doğran türleri balık familyasının ülkemizde ve dünyada en yaygın olan türleridir. Hemen hemen her akvarist bu balık türünü akvaryumlarında beslemişlerdir. Canlı doğuran balıkları büyük bir akvaryum istemese de balıkların mutlu ve uzun yaşam sürdürebilmeleri için en az 50 litrede beslemenizi öneririm. canlı doğuranlar kolay üremeleri ve hızlıca büyüdükleri için akvaryumunuzda 1-2 ay gibi kısa sürede nüfus patlaması olacağından karar size kalmış.

A)Büyük Akvaryumun Avantajları

Öncelikle büyük akvaryumun bakımı daha kolay olur.

Akvaryumda ki ısı, ph , nitrat vb. değişiklikler küçük hacimli akvaryumda daha fazla etki göstereceğinden balıklar kısa sürede hastalanıp öleceklerdir.

Temizlik konusunda ise akvaryumunuz eğer küçük hacimli ise daha fazla kirlenecektir örneğin 20 litrelik bir akvaryumu 3 günde bir temizlemek zorundaysanız. 60 70 litrelik bir akvaryumu 1 ayda bir temizlersiniz.

Daha fazla balık bakmanıza olanak sağlar.

Balıklarınız kısa sürede büyüme yani gelişim gösterir.

2) Filitre Ve Isıtıcı

Akvaryumunuzu odanız olarak düşün bu odaya ilk olarak soğuktan korunmak için bir ısıtıcı lazım değil mi ? akvaryumunuza da bir ısıtıcı almak zorundasınız arkadaşlar çünkü suyun sıcaklığı ne kadar değişirse balıklarınız o kadar rahatsız olur ve hastalanır. Özellikle beyaz benek hastalığı ısı değişikliğinden kaynaklanan balıklarda ölüme sebep olan hastalıktır.Isıtıcıyı Akvaryumcudan veya pet-shoplardan temin edebilirsiniz.

Sıra geldi odanızın temizliğine akvaryum için bu temizliği filitreler sayesinde sağlıyoruz. filitrelerin genel çalışma mantığı akvaryumdan çekilen suyun belli temizlik malzemelerinden geçirilerek akvaryuma temiz olarak suyu tekrar dökmektir.Günümüzde bir çok çeşit filitre türü var ama size bir dış filitre tavsiye ederim.akvaryumcudan ve pet-shopculardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

3)Akvaryumun Zemini

Şimdi ise odanıza bir halı lazım. Akvaryumun tabanını biz kum ile kaplayacağız. Kum konusunda seçenek çokcanlı doğuran akvaryumundan bahseder olursak en çok tercih edilen kumlar hagen siyah kum ve aquaclaydır. bu kumlar bitkilerin gelişimi açısından da önemlidir.ek olarak lav kırığı ve dere kumu bulunabirlik ve bitkiye fayda bakımından iyidirler.

4)Akvaryumun Suyunun Hazırlanması

Evet arkadaşlar nasıl ki kutup ayısını alıp Afrikay a koyup yaşayabilmesini beklemiyorsak. bu balıkları da aldığımız yerden akvaryumumuza cup diye koymuyoruz.Su ısısı balığın doğal ortamında ki su ısısı ile yakın olmalıdır. canlı doğuranlarda bu ısı değeri 22-28 arasındadır.suyunuz her zaman sabit sıcaklıkta dursun.Ben 27 de sabit tutuyorum. Daha sonra filtremizi takıyoruz ve çalıştırıyoruz. unutulmamalıdır ki filtre ve ısırıcı her zaman çalıştırılacaktır. akşamları kapatalım elektrik gitmesin diye bir şey yok ısıtıcınız ve filtreniz 7-24 açık kalacak.Sırada ise bakterilerin oluşması için 1 ay kadar beklemek kalıyor eğer siz o kadar beklemem diyorsanız bir arkadaşınızın akvaryumundan kendi akvaryumunuza aşılama yapabilirsiniz.ve yahut da akvaryumcudan bakteri kültürü satın alıp bu süreyi 1 2 hafta kadar kısaltabilirsiniz.

5)Akvaryum Işığı

Canlı doğuran türleri bitkili akvaryumların vazgeçilmez canlıları olduğu için bitkiler içinde ışık çok önemlidir.ışık deyip geçmeyin bitkinin gelişmesinde en büyük faktörlerden biridir.akvaryum ışığını seçerken göze değil bitkiye hitap etmesi çok önemlidir.Bu bitkinin gelişimi için gereken ışık miktarı,dalga boyları demektir. yani kısaca bu bitkiler için üretilmiş en iyi ışık yanı floresan çeşidi grolüx tür. bu ışığı akvaryumculardan elde edebilirsiniz.Ayrı olarak gözüme de hitap etsin diyosanız tabi ki de öyle olmalı yanına aquastar ve daylıght gibi florasanları kombine etmelisiniz.

6)Bitki Seçimi

Siz ilk defa bitki bakacağınız için başlangıç bitkileri yani bakımı kolay olan bitkileri önereceğim.
ilk olarak eledoa ,saz,çınar,gül,limon,zeytin,tilki kuyruğu, java moss, java fern, anubias, gibi bitkileri bakabilirsiniz almadan önce isterseniz google dan görselliklerine ,nasıl dikileceğine bakmanızı tavsiye ederim.
ÖRNEK AKVARYUM RESİMLERİ

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192335/090620171658001.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192335/080620172130581.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192335/090620171658081.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192335/090620171658161.jpg[/IMG]

Canlı Doğuran Tankı Kuracaklar İçin Tavsiye

[IMG][/IMG]CANLI DOĞURAN AKVARYUMU NASIL OLMALIDIR ?Burada dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;1)Akvaryum Hacmi ( Büyüklüğü ) Canlı doğran türleri balık familyasının ülkemizde ve dünyada en yaygın olan türleridir....